líbí, nelíbí ...


Včera v hospodě říkal kamarád druhému, výtvarníkovi: „Víš, tvoje obrazy jsou dobré (nebo líbí se mi – piva bylo víc), ale nechtěl bych je viset doma na zdi. … „ A podobně jsem to slyšel už z více stran.

Když jsem ráno přemýšlel nad bílým plátnem s tím, že bych třeba už mohl konečně namalovat něco milého, veselého a čitelného, napadlo mě, že to přece tak není. Buď se mi obraz líbí, a potom ho chci mít doma, nebo se mi nelíbí. Tečka. (A úmylsně vynechávám „snobské“ a investiční důvody pořizování výtvarných děl). Nejde snad jenom o graciéznost techniky, kompozici, atd. Jak jiné to je s hudbou! Nebo filmem. Líbil se mi koncert, chci to poslouchat i doma. A spíš posloucháme a díváme se na filmy právě doma, než chodíme na koncerty nebo do kina. Jako kdyby existovaly obrazy do galerie a na doma! Není přece film do kina a na doma. Nebo knížka na veřejné čtení a na doma.

Tedy jde potom o milosrdnou lež kamarádovi? Není lepší říct, že se mi jeho tvorba nebo konkrétní věc nelíbí? Že sice oceňuji jeho snahu, energii, techniku, kompozici a všechen ten balast, který jde o díle nakecat, ale jako celek to odmítám? A jde snad o celkové vyznění. Neposlouchám opakovaně kapelu proto, že bubeník je technicky dokonalý (tedy asi nejen proto), ale proto, že se mi líbí, co hrají. … Ani si neujíždím na dokonalé práci osvětlovačů filmu, ale znovu se podívám ten, který se mi líbil.

Mám rád i ty obrazy, které nejsou na první pohled zrovna milé, ale jsou nabité emocemi. Můžou připomínat surovost a někdy až nežitelnost života, odhalovat skryté stránky lidské duše - pokud tedy nejsou vysloveně zlé. Nastolovat otázky. Vyvolávat nečekané, znepokojivé pocity. Nebo jsou cokoli jen ne milé a jasně čitelné – jablko na talíři, nahá žena na gauči, krajinka z Vysočiny. Jenže ty první doma mít nechceme. Domov je hájemství klidu, míru a bezpečí. (V pořádku. Ale zrovna s knihou, filmem nebo hudbou si tam můžeme pouštět pěkné běsy.) Možná k vlastní škodě ...

Ale zpátky k meritu věci. Je asi lepší říkat pravdu, když už něco říkat – líbí, nelíbí – než dělit obrazy „na ven“ a na doma. Jestli se vlastně v tom co se nám líbí a co ne vyznáme.